Čet, 05.12.2024. 22:45

Tete i barbe pričalice proslavili 15 godina!

Tete i barbe pričalice proslavili 15 godina!

Tete i barbe pričalice su prigodnom svečanošću u srijedu, 30. listopada obilježili punih petnaest godina pričanja priča hospitaliziranoj djeci kojoj su uljepšali trenutke pred počinak. Prije desetljeće i pol Udruga za promicanje dobrobiti djece Portić prepoznala je potrebe hospitalizirane djece, nedostatak prirodnoga okruženja i informacija iz vanjskoga svijeta vršnjaka te nedostatak obiteljskoga rituala pričanja priča pred počinak. Stoga je odlučila organiziranim volontiranjem nadomjestiti ili barem malo pridonijeti ostvarenju tih potreba, a budući da na ishode liječenja pozitivno utječe kreativna ili art-terapija, volonteri "tete i barbe pričalice", kako su ih djeca prozvala, svakodnevnim čitanjem i pričanjem izabranih priča i bajki doprinose ublažavanju negativnih pojava pri hospitalizaciji djece na klinikama za pedijatriju i dječju kirurgiju KBC-a Rijeka.

Danas su tete i barbe pričalice jedna velika obitelj, jer kako je sinoć istaknula predsjednica Udruge Maja Opašić, u proteklih petnaest godina svoje priče je ispričalo više od 1.600 volontera, a pričali su 54 tisuće sati. Sve je to odslušalo stotinjak malih pacijenata, a tete i barbe pričalice, naglasila je Opašić, postali su riječki brand. "Prije pandemije u programu je svake godine sudjelovalo stotinjak volontera, a ove godine ponovo smo se vratili toj brojci. Osim Rijeke, program se provodi i u bolnicama u Puli, Čakovcu i Splitu", kazala je Opašić.

Dodajući da bez volontera ne bi bilo programa, istaknula je da je sinoćnja proslava posvećena upravo njima, kao i slikovnica "Trgovina čuda", autorice Marine Bjelobaba, dugogodišnje članice Udruge, koja je i sama teta pričalica. Slikovnica je nastala upravo povodom 15. obljetnice, a sama autorica je navela da je u priču željela pretočiti iskustvo svih volontera.

"Priča je o čudima koja su svuda oko nas. Slikovnica je posvećena svoj djeci kojoj su volonteri odlazili čitati u nekadašnju bolnicu Kantrida. Imam osjećaj da su djeca nama puno više dala nego mi njima", kazala je Bjelobaba. Dodajući da svaka priča i osmijeh teta i barba pričalica donosi radost u bolesničke sobe, pedijatrica Lucija Ružman kazala je da volonteri pomažu djeci da barem na trenutak zaborave na brige i strahove koje nose te da uplove u svijet mašte i veselja. "Uz vašu pomoć naši pacijenti mogu dobiti iskustvo da bolnica nije samo mjesto gdje se djeca liječe, nego i mjesto gdje uče, drže se, čitaju priče i gdje se stječu i lijepe uspomene", poručila je Ružman.

Zamjenik riječkog gradonačelnika Goran Palčevski podsjetio je da su tete i barbe pričalice dobili i brojne nagrade te da je njihov rad prepoznat u cijeloj Hrvatskoj te da su postali brand za socijalizaciju boravka djece u bolnici. "Među prvima ste prišli humanizaciji boravka u bolnici te ste postali sastavni dio medicinskog tima, partneri u liječenju djece, jer djeca zahtijevaju holistički pristup u kojem nisu samo liječnici i terapeuti, nego i svi oni koji doprinose ozdravljenju djeteta", zaključio je Palčevski.

Tekst: Novi list
Galerija fotografija / Fotograf: Miro Dežulović